1. Jaki będzie koszt pobytu w DomoSzkole?
To najczęściej pojawiające się pytanie, z którym się spotykamy, dlatego znajduje się na pierwszym miejscu :) Na tym etapie nie jesteśmy jeszcze gotowi na nie odpowiedzieć. Dużo zależy od tego, jakie zajecia dodatkowe wybiorą rodzice oraz jaki będzie czas przebywania dzieci w DomoSzkole.
2. Gdzie znajduje się DomoSzkoła?
DomoSzkoła znajduje się na osiedlu Sucharskiego w Wejherowie. Blisko jest las, plac zabaw oraz boisko, a dom posiada swój ogródek, co jest jego ogromną zaletą w kontekście obcowania z naturą i ograniczenia siedzenia w czterech ścianach.
3. Kto będzie pracował z dziećmi?
Głównym nauczycielem będzie Ania, jednak ilość pozostałych edukatorów zależy od ilości dzieci. Wiemy już kto będzie z nami współpracował i w nabliższym czasie te osoby będą miały okazję się przedstawić.
Na pewno będzie pojawiał się psycholog, logopeda oraz zapraszani goście, którzy będą odpowiadali na potrzeby uczniów lub pomogą w realizowanych przez nas projektach (np. leśniczy, grafik komputerowy, naukowiec z instytutu oceanografii). Liczymy również na współracę z rodzicami, którzy też będą mieli okazję przekazać wiedzę ze swojego fachu.
4. Jak będzie realizowana podstawa programowa?
Podstawa programowa oczywiście będzie realizowana, jednak w zupełnie inny sposób, niż odbywa się to w tradycyjnej szkole. Jesteśmy zdania, że jest wiele innych źródeł czerpania cennych informacji poza podręcznikiem szkolnym.
Uważamy też, że uczeń, który sam dochodzi do odpowiedzi na pytania, lepiej zapamiętuje,
a jednym z najlepszych sposobów na zapamiętanie wiadomości jest przekazywanie jej innym.
Uczniowie będą brali odpowiedzialność za swoją naukę, a my będziemy starać się pomóc, doradzać i wspierać. Będziemy dostarczać materiały.
Pragniemy zaznaczyć również, że naszym celem jest uczenie interdyscyplinarnie, czyli poprzez łączenie kilku przedmiotów podczas jednego tematu, np. pracując metodą projektu. Ważne jest dla nas rozwijanie kompetencji miękkich, czyli takich umiejętności jak m.in.: umiejętność uczenia się, szukania informacji, krytyczne myślenie, praca w zespole.
5. Jak będzie wyglądała DomoSzkoła w środku?
W DomoSzkole do dyspozycji dzieci będzie kilka pomieszczeń.
Główny pokój - nr 1, do wspólnej nauki. Z tego pokoju jest wyjście na taras i ogród.
Pokój nr 2 będzie wykorzystany do prac malarskich i sensoplastyki - tu nie będzie żadnego mebla, a malować będzie można po całych ścianach.
Pokój nr 3 będzie służył do gimnastyki oraz skakania po pufach i materacach.
Pokój nr 4 to biblioteczka i strefa ciszy. Hamak, fotel, worek sako...każdy będzie mógł wybrać ulubione miejsce do czytania lub wyciszenia się.
Pokoje otrzymają swoje nazwy po konsultacji z dziećmi :)
Dwie toalety pomogą nam sprawnie funkcjonować, a w dwóch kuchniach będziemy mieli możliwość wpólnie spożywać posiłki i gotować.
Planujemy również miejsce do majsterkowania.
Pozostałe pomieszczenia zostaną wykorzystane, jeśli w przyszłości zwiększy się liczba uczniów.
6. Czy będą posiłki?
Tak, obiady będą dostarczane przez firmę cateringową. Natomiast śniadania będziemy przygotowywać wspólnie na miejscu. Do dyspozycji uczniów będą zawsze owoce, warzywa i woda. Na dłuższe wyprawy do lasu będziemy zabierać przekąski i napoje (herbatę w termosie lub wodę).
7. Jakie będą zajęcia dodatkowe?
Zajecia dodatkowe będą wybierane na podstawie konsultacji z rodzicami, ponieważ to oni znają swoje dzieci najlepiej i wiedzą jakie mają potrzeby. W trakcie obserwacji i pracy na miejscu, poznamy się na pewno lepiej i będziemy w stanie sami również my zasugerować dziedziny, w których dzieci mogłyby się dodatkowa doszkalać.
8. Jakie miejsce zajmą rodzice?
Rodzice to jeden z trzech filarów DomoSzkoły. W wychowaniu i edukowaniu ważna jest współpraca i wspólny front, bo w takiej atmosferze dzieci czują się bezpiecznie. DomoSzkoła będzie otwarta dla rodziców. Jako dowód na to, przygotowujemy w naszej bibliotece osobną półkę na książki, specjalnie dla rodziców - do wypożyczenia lub czytania na miejscu. Z przyjemnością wypijemy również wspólną kawę :)
9. W jakim wieku będą przyjmowane dzieci?
Wstępnie zapraszamy dzieci z klas wczesnoszkolnych, jednak jeśli te ze starszych klas będą czuły się dobrze wśród młodszych kolegów i koleżanek, to również są mile widziani.
O zaletach grup mieszanych mówi się w ostatnim czasie coraz częściej. Zachęcam do przeczytania artykułu na ten tamt TUTAJ
10. Czy będzie jakiś podział na grupy lub klasy jak w tradycyjnej szkole?
Pierwsze założenie jest takie, że uczniowie będą w jednej grupie. Jeśli kiedyś będzie odpowiednia ilość uczniów, takie grupy powstaną. Nie będą to jednak typowe klasy szkolne, a wiele działań będziemy wykonywać wspólnie.
11. Co z ocenami, klasówkami i egzaminami?
Edukacja domowa charakteryzuje się tym, że uczniowie nie chodzą do tradycyjnej szkoły, nie otrzymują ocen, nie odrabiają prac domowych i nie piszą klasówek. Przez cały rok, w przyjazny dla siebie sposób, opracowują treści podstawy programowej (i często wychodzą poza, gdy coś ich interesuje), a następnie zdają egzamin usty i pisemny. "Egzamin" brzmi na poczatku dość poważnie, ale z relacji uczniów, z którymi miałam okazję rozmawiać lub z grup na FB wiem, że odbywa się on w przyjemnej atmosferze i dzieci często cieszą się, że mają okazję pokazać co potrafią lub zaprezentować swoje projekty. Jeśli uczniowie będą bardzo stresowali się egzaminami, otrzymają od nas wsparcie. O tym, jak wyglądają egzaminy, można poczytać TUTAJ
12. W jaki sposób ja, jako rodzic będę mógł śledzić postępy w nauce mojego dziecka?
Na bieżąco, podczas rozmów w DomoSzkole. Rodzice będą mogli uczestniczyć w naszym edukacyjnym życiu i w ten sposób obserować postepy. Będziemy rozmawiać o tym co robiliśmy w ciągu dnia, co dziecko już opanowało, nad czym będziemy jeszcze musieli pracować.
13. Czy dzieci z edukacji domowej (i nie tylko), które nie będą zapisane, mogą również sporadycznie przychodzić do DomoSzkoły?
Oczywiście, zapraszamy również pozostałe dzieci i ich rodziców do współpracy i spędzania z nami czasu. Możemy wspólnie się uczyć, wychodzić do lasu i dobrze się bawić :)
14. Czy dzieci będą wyjeżdżały na wycieczki?
Uwielbiamy wycieczki, dlatego na pewno będziemy jeździć w różne ciekawe miejsca. Częstotliwość wyjazdów będzie uzgadniana z rodzicami.
15. Ile dzieci zostanie przyjętych do DomoSzkoły?
Zważając na warunki lokalowe planujemy przyjąć maksymalnie 12 dzieci.
Commentaires